Sektori i librit

 

 

 

KJO FAQE KA KALUAR NĖ ADRES TĖ RE:

www.sa-kra.ch

 

 

SEKTORI I LIBRIT

 

Biblioteka "ASTRA"

Literatura:

 

Sabir Krasniqi

  PARAPSIKOLOGJIA

       Shkencė qė troket nė dyert e tė sotmes 

Libri ka 136 faqe; kopertina me ngjyra;  ėshtė i ilustruar me vizatime dhe fotografi, dhe pėrmban kėto tema:

-teoritė ekzistuese mbi prejardhjen e jetės nė tokė;   truri;  psikologjia;  parapsikologjia;  sugjestioni dhe autosugjestioni;  historia e hipnozės;  gjumi dhe ėndrrat;  magjia;   bioenergjia;  telekineza;  telepatie, etj.

U shtyp nė nėntor tė vitit 1996 nė shtypshkronjėn "GRAFIX -Impeks" - Prizren.

Ēmimi: 20 DM ose nė kundėrvlerė

 

Sabir Krasniqi

HIPNOZA

Shkencė apo fiksion

Libri ka 224 faqe; ėshtė i ilustruar me fotografi dhe pėrmban kėto tema:

-historia e hipnozės;  ē'ėshtė hipnoza;  sugjestioni dhe autosugjestioni;  zhvillimi i aftėsive hipnotike;  hipnoza nė praktikė;   teknikat hipnotike;  llojet e posaēme tė hipnozės;  autohipnoza;   pėrdorimi i hipnozės nė mjekėsi;  mėsimi me ndihmėn e hipnozės;   fenomenet e hipnozės;  hipnoza nė kriminalistik;  keqpėrdorimi i hipnozės;  hipnoza tė shtazėt;  hipnoza eksperimentale etj.

U shtyp nė janarė tė vitit 1999 nė shtypshkronjėn "GRAFIX -Impeks" - Prizren.

Ēmimi: 30 DM ose nė kundėrvlerė

 

Xhozef Marfi

FORCA E NDĖRDIJES

Libri ka 188 faqe dhe pėrmban kėto tema:

-thesari i fshehur nė secilin prej nesh;  si punon mendja e njeriut;  fuqia qudibėrėse e ndėrdijes;  shėrimet mendore nė kohėt e lashta;  shėrimet shpirtėrore nė kohėt e sotme;  teknikat praktike shėruese;  ndėrdija synon kah jeta;  si tė arrihet rezultat i dėshiruar;   fuqia e ndėrdijes dhe tė pasuruarit;  secili ka tė drejtė tė jetė i pasur;  ndėrdija-partner pėr tė arritur suksese;  shkencėtarėt pėrdorin fuqinė e ndėrdijes;  ndėrdija dhe ėndrra ēudibėrėse;  si tė mbetemi shpirtėrisht gjithnjė tė rinjė;  ndėrdija mban ēelėsin e lumturisė etj.

U shtyp nė vitin 1995 nė shtypshkronjėn "BERATI" - Prizren.

Pėrkthyes: Hajri Bekteshi

Ēmimi: 20 DM ose nė kundėrvlerė

 

Mr. Kenanzia Sahatēiu

DHEMBJET E SHTYLLĖS KURRIZORE DHE MJEKIMI ME KINEZITERAPI

Libri ka 58 faqe; ėshtė i ilustruar me fotografi dhe pėrmban kėto tema:

-klasifikimi i sėmundjeve tė shtylles kurrizore;  disa karakteristika anatomike;  udhėzime pėr ushtrim;  mjekimi nė fazėn akute;   mjekimi nė fazėn e remisionit;  ushtrimet etj.

U shtyp nė shkurt tė vitit 1986 nė Gjilan.

Ēmimi: 10 DM ose nė kundėrvlerė

 

Oskar Shelbah

SISTEMI I SUKSESIT 

Libri ka 126 faqe dhė pėrmban kėto tema:

-bazat e suksesit; udhėheqja e jetės nė mėnyrė tė vetėdijshme;  rrjedha ditore e njeriut tė sukseseve; shkaktarėt shpirtėrorė tė suksesit;  puna shpirtėrore e njeriut tė suksesit;  njohja praktike e njeriut; sukseset materiale etj.

Botues: Qendra Kulturore Shqiptare nė Bruksel - 1993.

Pėrkthyes: Sylė Osmanaj

Ēmimi: 20 DM ose nė kundėrvlerė

 

Og Mandino

TREGTARI MĖ I MADH NĖ BOTĖ

(libri i parė)

Libri ka 112 faqe (ėshtė libėr xhepi)  dhe ėshtė i shkruar nė formė romani.

U shtyp nė vitin 1997 nė Prizren.

Ēmimi: 10 DM ose nė kundėrvlerė

 

Idriz Ulaj

MJEKĖSI POPULLORE BOTĖRORE

(receta tė zgjedhura)

Libri ka 244 faqe; kopertina me ngjyra; ėshtė i ilustruar me vizatime dhe fotografi dhe pėrmban kėto tema:

-bimėt mjekuese;  barnatorja shtėpiake;  alergjia;   astma;  djegiet;  eshtrat;  dobėsimi i trupit;  fyti;   flama, gripi, ftohja;  gjėndra tiroide;  gjaku;  kanceri;   koka;  kolla; muskujt;  nervat;  pagjumėsia;  pėrshkrimi i bimėve mjekėsore; emėrtimi i bimėve mjekėsore etj.

U shtyp mė 1994 nė shtypėshkronjėn "TIMEGATE" - Prishtinė.

Ēmimi: 20 DM ose nė kundėrvlerė

 

Shakti Gawain

PARAFYTYRIMI KREATIV

Libri ka 144 faqe (ėshtė libėr xhepi) dhe pėrmban kėto tema:

-ē' ėshtė parafytyrimi kreativ;  si vepron parafytyrimi kreativ;  si tė parafytyroni;  katėr hapat themelorė pėr parafytyrim efektiv kreativ;  afirmimet;  "paradoksi" spiritual;  tri elementet themelore;  tokėzimi dhe dėrgimi i energjisė;  ditari i parafytyrimit kreativ;  parashtrimi i qėllimeve;  harta e thesarit tė fshehur; tė jetosh kreativisht etj.

U shtyp  mė 1998 nė shtypshkronjėn "GRAFIX-Impeks" - Prizren.

Pėrkthyes: Avni Kėpuska

Ēmimi: 15 DM ose kundėrvlerė

 

Revistat

ASTRA

Nga numri 1, deri tek numri 8.

 

AUDIOKASETA

 

FUQIA ĖSHTĖ NĖ JU

RRUGA E LUMTURISĖ

AFIRMIMET POZITIVE

 

Audiokaseta nė gjuhėn shqipe me tekste inspirative- shpirtėrore tė mbushura me energji pozitive

Autor: Daut Demaku

Leximi: Mustaf Muēaj

Ēmimi: Njė audiokaset -15 DM; tri audiokasetat sė bashku - 40 DM ose nė kundėrvlerė

 

Muzikė pėr MEDITIM

Muzikė pėr VITALITET

Muzikė relaksuese pėr BUKURI DHE HARMONI

Muzikė relaksuese pėr SHĖNDET DHE ĒLODHJE

Audiokaseta muzikore pėr meditim dhe relaksim

Ēmimi: Njė audiokaset -15 DM; katėr audiokasetat sė bashku -50 DM ose nė kundėrvlerė

 

Pėr njoftime  tė tjera, si dhe pėr porositė e literaturės dhe audiokasetave, mund tė informoheni  mė gjėrėsisht duke na shkruar pėrmes kėtij e-mail-i:

sakra@datacomm.ch